Výhody borosilikátového skla

 Čo je borosilikátové sklo?

V čom sa teda borosilikátové sklo líši od bežného skla? Najprv sa borosilikátové sklo vyrába spojením a tavením oxidu boritého, kremičitého piesku, sódy a oxidu hlinitého. Borosilikátové sklo, pôvodne vytvorené koncom 19. storočia nemeckým sklárskym majstrom Ottom Schottom, má veľmi nízky koeficient tepelnej rozťažnosti, čo znamená, že odoláva extrémne vysokým aj nízkym teplotám bez toho, aby prasklo alebo sa rozbilo.

 

Výhody borosilikátového skla pre šlukovky a bongy

Čírosť. Jedna z najviditeľnejších výhod borosilikátového skla. Borosilikátové sklo ponúka v porovnaní s plastmi, kovmi, kremíkom a lakovaným sklom hladký povrch a ničím nerušený výhľad na dianie vo vnútri potrubia.

 

Jednoduchšie čistenie. Niektoré materiály sa jednoducho nečistia. Nepriľnavý, neporézny povrch borosilikátového skla však proces značne uľahčuje. Navyše vďaka čírosti skla ľahko zistíte, kedy je potrebné fajčiarske zariadenie dôkladne vyčistiť.

 

Teplotný rozsah. Borosilikátové sklo je veľmi odolné voči teplu, takže je ideálne pre nástroje, ktoré sa musia zahrievať na oveľa vyššie teploty.

 

Trvácnosť. Pretože má borosilikát taký nízky koeficient tepelnej rozťažnosti, nerozťahuje sa a nesťahuje ako bežné sklo, nezažíva rovnaké praskanie a lámanie pod intenzívnym teplom. V skutočnosti je také odolné, že sa používa na skladovanie jadrového odpadu!

 

Odolnosť proti rozbitiu. Žiadne sklo nie je úplne nerozbitné, borosilikát skôr praskne, než by sa roztrieštil. Telo alebo nadstavec sa môže rozbiť, ale nerozpadne sa na drobné úlomky skla ostré ako britva ako zrkadlo alebo okno. Mnoho zákazkových sklárskych majstrov a umelcov používa toto sklo, pretože je ľahké a tenké, ale v skutočnosti pevnejšie ako bežné sklo. Vzhľadom na to, že borosilikátové sklo je pomerne tepelne odolné a veľmi pevné, má množstvo využití. Najčastejšie sa vyskytuje v medicínskom priemysle a v laboratóriách, pretože sa používa na výrobu rôznych typov laboratórneho vybavenia. Borosilikátové sklo sa používa aj v kuchynskom riade, bežne sa používa v zapekacích miskách, ďalej v elektronike, osvetlení – mnoho svietidiel má šošovky z borosilikátového skla, optike a samozrejme sklenené fajky, šlukovky, bongy a bubblery. Borosilikátové sklo sa dokonca používa na povrchovú úpravu tepelných dlaždíc na raketoplánoch.