1. Uhlovodíková extrakcia
Jednou z najobľúbenejších a najúčinnejších extrakčných metód na báze rozpúšťadiel je uhľovodíková extrakcia, známa tiež ako extrakcia butánového hašišového oleja (BHO). Uhľovodíky, ako je bután a propán, sú rozpúšťadlá vyrábané z rozkladajúceho sa organického materiálu a používané ako rozpúšťadlá v potravinárskom priemysle.
V konopnom priemysle možno pomocou uhľovodíkov vytvoriť širokú škálu vysoko kvalitných konopných koncentrátov vo veľkom meradle. Bután a propán sú ľahké uhľovodíky, pomenované tak podľa svojej nízkej molekulovej hmotnosti. Bután je primárnym rozpúšťadlom, ale niektorí extraktori používajú zmes butánu a propánu (zvyčajne 70/30), aby zachovali viac terpénov z rastliny.
Nízky bod varu butánu a propánu umožňuje extraktorom používať pri extrakcii nízke teploty, ktoré pomáhajú získať plnospektrálny extrakt s väčšinou kanabinoidov a terpénov rastliny. Bután aj propán sú nepolárne zlúčeniny s nasledujúcimi bodmi varu pri atmosférickom tlaku:
Bod varu butánu: -1 °C
Bod varu propánu: -42 °C
Zatiaľ čo tento typ extrakčnej metódy sa bežne používa na rôznych iných trhoch, napríklad v parfumérii a potravinárskom priemysle, výroba butánového hašišového oleja sa stretla s negatívnymi ohlasmi kvôli amatérskym metódam extrakcie butánu, ktoré nezabezpečujú dostatočné vetranie horľavých rozpúšťadiel, čo vedie k explóziám.
V komerčných laboratóriách, ktoré spĺňajú všetky stavebné a protipožiarne predpisy, sú k dispozícii ventilačné a detekčné systémy a ďalšie bezpečnostné kontroly, ktoré zabezpečujú bezpečnosť obsluhy a zabraňujú výbuchom. Procesy extrakcie butánu a produkty vyrábané licencovanými spracovateľmi sú vo všeobecnosti bezpečné a účinné.
Medzi výhody extrakcie uhľovodíkov patrí:
Účinnosť: Uhľovodíková extrakcia má výrazne vyššiu výkonnosť než iné metódy, napríklad extrakcia CO2. Okrem toho relatívne nízky bod varu pri extrakcii butánom a propánom umožňuje spracovateľom zachovať viac kanabinoidov a konopných zlúčenín.
Výťažnosť: Výťažnosť extrakcie môže byť výrazne vyššia než pri superkritických metódach extrakcie CO2, čo znamená, že výrobcovia získajú z toho istého rastlinného materiálu konope viac liečivých zlúčenín.
Univerzálnosť: Vďaka použitiu rôznych zmesí rozpúšťadiel s propánom a butánom môžu spracovatelia vytvárať širokú škálu konopných koncentrátov (živá živica, shatter, crumble, HTFSE), ktoré uspokoja akúkoľvek potrebu spotrebiteľov.
Live resin, tzv. živá živica: Uhľovodíková extrakcia je jedinou metódou, ktorá dokáže spracovať čerstvo zmrazenú biomasu na vysoko kvalitný olej nazývaný živá živica. Iné polárne rozpúšťadlá nedokážu extrahovať oleje z biomasy, ktorá nebola vysušená (t. j. čerstvo zmrazená).
Bezpečnosť: Spracovatelia konope používajú uhľovodíky, ktoré FDA označila za bezpečné. Navyše procesy prebiehajú pri relatívne nižších tlakoch než extrakcia CO2.
2. Extrakcia CO2
Extrakcia superkritickým oxidom uhličitým (CO2) je ďalšou bežnou metódou používanou na izoláciu špecifických kanabinoidov z rastlinného materiálu konope, známeho aj ako biomasa. Oxid uhličitý je považovaný za jedno z najnetoxickejších a k životnému prostrediu najšetrnejších rozpúšťadiel, ktoré sa v súčasnosti používajú. Extrakcia CO2 vo všeobecnosti nezanecháva žiadne zvyškové toxíny a bežne sa využíva pri výrobe nápojov a potravín.
Za štandardných tlakov a teplôt je oxid uhličitý plyn, ale po zahriatí nad kritickú teplotu (31 °C) a kritický tlak (1 070 psi) prechádza CO2 do kvapalno-plynného stavu, tzv. superkritickej kvapaliny, ktorá vykazuje vlastnosti plynu aj kvapaliny.
Pri metóde extrakcie CO2 sa nadkritický CO2 preplachuje cez kvety konope. V tomto nadkritickom stave dokáže CO2 ľahko preniknúť každou štrbinou biomasy a oddeliť z rastliny THC, CBD a ďalšie žiaduce zlúčeniny.
Po oddelení sa oxid uhličitý z biomasy odparí a kondenzátor premení plyn na kvapalinu, ktorá sa recykluje a použije na ďalšie extrakcie. V niektorých prípadoch si surový extrakt CO2 vyžaduje následné spracovanie, napríklad zimovanie a destilačné techniky na odstránenie nežiaducich lipidov, voskov a ďalších látok.
Subkritická extrakcia CO2 je podobná nadkritickej, ale vyžaduje nižšie tlakové a teplotné parametre. Táto metóda síce môže trvať dlhšie a poskytovať nižšiu výťažnosť, ale pomáha zachovať viac krehkých rastlinných silíc, ako sú terpény citlivé na teplotu.
Subkritická extrakcia vytvára extrakty s viskóznejšou konzistenciou v porovnaní s maslovou konzistenciou superkritického extraktu.
Medzi výhody extrakcie CO2 patrí:
Bezpečnosť: CO2 je nehorľavý a netoxický, čo zvyšuje atraktivitu jeho produktov pre spotrebiteľov. Všetky metódy extrakcie konope však môžu byť bezpečné, pokiaľ sú zavedené príslušné bezpečnostné kontroly.
Dostupnosť: CO2 je ľahko dostupný za relatívne nízku cenu rozpúšťadla, hoci počiatočné náklady na extrakčné zariadenie môžu byť vyššie než pri iných metódach.
Nastaviteľnosť: CO2 sa môže správať rôzne pri rôznych teplotných a tlakových parametroch. Výrobcovia môžu tieto parametre presne vyladiť a starostlivo si tak vybrať požadované zlúčeniny, ktoré chcú oddeliť. CO2 má však ako rozpúšťadlo fyzikálne obmedzenia a nedokáže extrahovať celé spektrum terpénov. Hoci dokáže extrahovať terpény oddelene od kanabinoidov, extrahuje iba malý rozsah terpénov. Väčšina z nich zostáva v biomase alebo je zničená pri procese extrakcie.
3. Extrakcia alkoholom/etanolom
Alkohol je bežným rozpúšťadlom používaným pri extrakcii konope, najmä pri spracovaní konopnej biomasy. Etanol je horľavý obilný alkohol, ktorý sa vyrába kvasením rastlinných cukrov z obilnín, predovšetkým kukurice. Ako potravinárske rozpúšťadlo je etanol účinný pri separácii kanabinoidov a terpénov z konope vo veľkých objemoch.
Proces extrakcie etanolom môže prebiehať v širokom rozsahu studených a teplých teplôt v závislosti od požadovaného výsledku. Extrakční technici používajú etanol pri izbovej teplote alebo chladený etanol. Rozpúšťadlo sa preplachuje cez surový rastlinný materiál, aby rozpustilo jeho kanabinoidy a terpény.
Po procese extrakcie sa etanolové rozpúšťadlo odstráni pomocou rôznych odparovacích systémov, aby sa zvýšila čistota extraktu. Procesom odstránenia rozpúšťadla sa možno zbaviť nežiaducich látok a vytvoriť tak chuťovo čistý koncentrát na báze etanolu pre konopný priemysel.
Ako polárne rozpúšťadlo sa etanol môže ľahko viazať na vo vode rozpustné zlúčeniny v rastlinnom materiáli konope. V dôsledku toho môže etanol produkovať surový extrakt s vyšším množstvom nežiaducich látok, ktoré je potrebné odstrániť následným spracovaním.
Okrem toho má etanol vyšší bod varu ako uhľovodíky, čo môže znížiť koncentráciu terpénov, ktoré sa nakoniec dostanú do konečného produktu. Etanol môže byť vhodný na výrobu destilátov alebo izolovaných produktov, ale nebude sa hodiť na výrobu plnospektrálnych produktov s vyšším podielom terpénov.
Komerčná extrakcia konope etanolom je bezpečná a účinná. V skutočnosti sa etanol bežne používa ako konzervačný prostriedok v potravinách a je úradom FDA považovaný za všeobecne bezpečný. Pre veľkoobjemovú extrakciu konope je etanolová extrakcia tou správnou cestou.
Medzi výhody etanolovej extrakcie patrí:
Skladovanie: Vo všeobecnosti je v zariadeniach povolené skladovať viac etanolového rozpúšťadla v porovnaní s inými extrakčnými rozpúšťadlami.
Bezpečnosť: Etanol má nízke riziko toxicity a ako potravinárske rozpúšťadlo je jeho použitie pri extrakcii konope bezpečné.
Výkonnosť: Okrem toho, že etanol účinne odstraňuje kanabinoidy a terpény, má nižšie náklady na elektrickú energiu a pracovnú silu. Môže byť tiež cenovo dostupný na škálovanie, keď výrobcovia zvyšujú mieru produkcie konope.
Extrakčné metódy bez rozpúšťadiel
Ručne lisované hašiše, vyvinuté pred mnohými storočiami, sú najstaršími formami koncentrátov bez rozpúšťadiel. Metódy extrakcie bez použitia rozpúšťadiel nepoužívajú na získanie prírodných rastlinných olejov chemické rozpúšťadlá. Namiesto toho používajú rôzne techniky miešania a stroje, ktoré pomocou tepla a tlaku oddeľujú živicu od rastliny.
4. Agitácia
Metódy agitácie (miešania/rozrušovania) môžu z kvetových pukov konope alebo z orezov oddeliť trichómy. Napríklad suché preosievanie kiefu, čiže zbierky konopných trichómov, sa oddeľuje od rastliny pomocou rôznych sít. Ručným alebo mechanickým miešaním sita rozbíjajú živicové trichómy, ktoré sa zhromažďujú na dne. Kief sa dá použiť na výrobu rôznych konopných produktov, ako je lisovaný hašiš, a na zvýšenie účinnosti jointov a samotnej suchej trávy.
V domácich podmienkach môžu konzumenti konope používať trojkomorový grinder, ktorý pomáha zhromažďovať kief v spodnej nádobe a zomletý kvet v strednej nádobe. Kief sa môže hromadiť v komore a môže byť použitý na doplnenie fajok a jointov.
Extrakcia ľadovou vodou, ďalšia forma extrakcie miešaním, spočíva v ponorení konopného materiálu do zmesi ľadu a vody v rade sieťovaných vreciek. Studená voda pri miešaní uľahčuje rozbitie trichómov, ktoré padajú na dno vreciek na neskorší zber. Týmito metódami možno získať koncentráty s obsahom kanabinoidov medzi 50 a 70 %.
Výhody extrakcií miešaním:
Bezpečné: Pre mnohých spotrebiteľov, ktorí dbajú na svoje zdravie, je extrakt bez rozpúšťadiel zárukou pokoja. Navyše pri výrobe nehrozí riziko toxicity alebo zranenia kvôli absencii horľavých rozpúšťadiel.
Dostupnosť: Techniky suchého preosievania a extrakcie ľadovou vodou sú dostupné pre domácich používateľov aj komerčných výrobcov.
5. Extrakcia teplom a tlakom
Pri lisovaní rosinu sa pri nízkej teplote a tlaku roztaví a vytlačí lepkavá živica z rastlinného materiálu (kief, tráva, puky). Tento proces je podobný výrobe olivového oleja. Počas výroby olivového oleja lisovacie systémy rozbíjajú bunky rastliny a uvoľňujú rastlinné oleje určené na konzumáciu.
Výsledný lepkavý, tmavý a silný olej sa nazýva rosin. Rosin sa dá konzumovať vo forme dabovania alebo ho možno pridať do rôznych produktov vrátane jedlých produktov, tinktúr a lokálnych prípravkov. Ďalšou formou rosinu je tzv. živý rosin, ktorý využíva čerstvo zmrazené puky pre lepšiu chuť a arómu.
V menšom meradle môžu používatelia konope použiť obyčajnú žehličku na vlasy a niekoľko pukov, aby z nich doslova vytlačili živicu pomocou tlaku a žehličky na vlasy na najnižšom stupni tepla. Aj keď sa týmto spôsobom nezískajú tak kvalitné extrakty ako pri komerčnej extrakcii živice, môžu používatelia získať koncentrovaný a silný produkt.
Výhody lisovania rosinu:
Jednoduchosť: Lisovanie rosinu je relatívne jednoduchšie než extrakcia pomocou rozpúšťadiel.
Bezpečné: Nehrozí nebezpečenstvo výbuchu doma ani v laboratóriu.
Univerzálnosť: Výrobcovia môžu meniť teplotu a tlak a vytvárať extrakty bez rozpúšťadiel v rôznych konzistenciách a farbách.
Kvalita: Najkvalitnejšie koncentráty vznikajú lisovaním rosinu.
Aká je najlepšia metóda extrakcie?
Ako sa ako spotrebiteľ dozviete, ktorý typ konopného extraktu je pre vás najlepší? Existuje vôbec nejaký najlepší? Nakoniec sa najlepší typ konopného extraktu líši podľa osoby. Kvalita extraktu závisí od vstupnej suroviny a použitých procesov.
Spotrebitelia, ktorí si o dodávateľskom reťazci danej spoločnosti zistia čo najviac informácií, môžu lepšie pochopiť, aký extrakt by pre nich bol najlepší. Aký vstupný materiál používajú? Je výrobok testovaný? Má plné alebo široké spektrum účinku?
Niektorí spotrebitelia sa môžu prikláňať k určitým typom extraktov, ako sú destiláty, izoláty alebo produkty full spektrum pre rôzne medicínske účely. Niektoré extrakčné metódy sú pri vytváraní rôznych typov rastlinných extraktov lepšie než iné.
Napríklad znalci konope, ktorí hľadajú extrakty s čo najvyšším obsahom terpénov, sa prirodzene obrátia na extrakty BHO, pretože uhľovodíky oveľa lepšie zachovávajú prchavé terpény v rastline.
Spotrebitelia, ktorí hľadajú konopné produkty bez THC, sa však môžu zamerať na extrakty na báze etanolu, pretože etanol je priemyselným štandardom pri výrobe veľkoobjemových extraktov CBD z konope.
Bez ohľadu na to, ako sú extrakty vyrobené, môže skladovanie po nákupe významne ovplyvniť kvalitu a trvanlivosť extraktu. Konopné extrakty by sa mali vždy skladovať na chladnom, suchom a tmavom mieste, aby sa zabránilo degradácii kanabinoidov dekarboxyláciou v prítomnosti tepla, svetla a kyslíka.
Prečo je dôležité vysokokvalitné extrakčné zariadenie
Bez ohľadu na to, aký typ procesu extrakcie konope spracovateľ použije, bude kvalita a výťažnosť do veľkej miery závisieť od vstupného rastlinného materiálu, skúseností obsluhy a kvality extrakčného zariadenia.
Upozornenie: Tento článok slúži iba na informačné účely, rozhodne nie je jeho cieľom nikoho nabádať k
činnosti, ktorá v danej krajine nemusí byť práve legálna. Vždy majte na pamäti platné zákony krajiny,
v ktorej sa práve nachádzate!